הכל מתחיל מהסדר בבית: לחנך ילדים לסדר וארגון

גם אתם מוצאים את עצמכם אוספים את הצעצועים בכל ערב או מסדרים אחרי הילדים? ובכן, אתם בהחלט בחברה טובה, כי לא מעט הורים נתקלים בקשיים בכל הנוגע לחינוך הילדים לסדר וארגון. עם זאת, בהחלט יש דרכים ללמד את הילדים כיצד לסדר ולארגן את החפצים שלהם (ולא רק בחדר הפרטי), ויש לא מעט אפשרויות להעלות את המודעות לנושא. איך תעשו זאת? ריכזנו כמה טיפים חשובים.

כשהסביבה של הילדים מסודרת, ובין אם זה חדר הילדים או הסלון, זה עשוי להשפיע על התחושות האישיות שלהם, ולהקנות להם רוגע, ולכן לא כדאי להקל ראש בנושא. למעשה, רצוי להתחיל בתהליך כבר מגיל קטן, ואם טרם התחלתם לעשות זאת – טוב לדעת שתמיד אפשר לשפר ולהרגיל את הילדים ללוח זמנים חדש ולהרגלי סדר חדשים, כמובן בהתאם לשלבים ההתפתחותיים שלהם ולגילם.

לכל חפץ יש מקום

בתור התחלה, חשוב שתסבירו לילדים שלכל חפץ בבית יש מקום, ולא ניתן להשאיר את החפצים במקומות שאינם המקום הייעודי שלהם. יש לא מעט פתרונות אחסון מעולים שמתאימים לילדים, ובהם ניתן להשתמש על מנת לדאוג שהחלל יהיה מסודר.

למשל, נעליים ניתן לאחסן בתוך מעמדים ייעודיים או ארונות נעליים, ופה נעצור להמליץ על מעמד לנעליים שבאתר "רהיטי דמיר", ולו בשל ההיצע המגוון. כמו כן, צעצועים תוכלו לאחסן בתוך קופסה או תיבה גדולה, ואם מדובר במשחקי קופסה, תוכלו למצוא להם מקום ייעודי באחד המדפים שבחדר. יש לא מעט חנויות רהיטים מעולות שמוכרות שלל פתרונות אחסון במחירים נוחים, ואף ניתן למצוא פריטים מגוונים גם בחנויות הסטוק השונות.

טיפ: חשוב שלילדים תהיה גישה נוחה לכל מקומות האחסון, ולו כדי שיוכלו לאחסן את האלמנטים בעצמם ולשמור על הסדר. למשל, אל תאחסנו פריטים על מדפים גבוהים, ומוטב לבחור בריהוט נמוך, כמו גם אחסון בקופסאות ייעודיות או מתקני מגירות נמוכים.

תנו דוגמה אישית: הילדים מחקים אתכם, ולומדים מכם

דוגמה אישית היא חלק בלתי נפרד מחינוך, וזה רלוונטי כמעט לכל נושא, וכמובן גם להקניית הרגלי ארגון וסדר. הדוגמה האישית מגיעה לא רק מההורים, אלא גם מהאחים הגדולים, מסבא וסבתא ומכל מי שמהווה דמות חינוכית בעבור הילדים. לא קל להרגיל את הילדים להרגלים חדשים, אבל זה בהחלט אפשרי, והתהליך יצריך מכם לא מעט סבלנות.

הכל מתחיל מהסדר בבית: לחנך ילדים לסדר וארגון

הכירו שיטות שונות לסדר וארגון, ובחרו את הדרך האידיאלית ביותר בעבורכם

יש לא מעט שיטות שונות לארגון חפצים, כמו השיטה של מארי קונדו או סידור פריטים לפי קטגוריות או צבעים. היכרות עם השיטות השונות תאפשר לכם לבחור את השיטה הנכונה ביותר בעבור הילדים, וזו שהם באמת יוכלו ליישם לאורך זמן.

כמו כן, יש מגוון רחב של סדנאות חינוכיות שאפשר להעביר לילדים, ובהחלט ניתן לשלב סדנאות או הדרכות שנוגעות לנושא הארגון והסדר.

מה שומרים, ומה זורקים

אחת הבעיות השכיחות ביותר בקרב הורים, היא עבודות היצירה, זאת משום שהילדים חוזרים מהמסגרות עם שלל עבודות יצירה וציורים, ולא קל למצוא להם מקום אחסון. פה נעצור להמליץ על שיטה שיכולה לעבוד לרבים מכם – לבחור רק את היצירות האהובות ורק אותן לשמור. עם הזמן אפשר להחליף יצירות ישנות בחדשות, כך שאין צורך לשמור את כולן.

סדר וארגון: השפעה לטווח הרחוק

יש לא מעט שיטות לסדר וארגון, ולא מעט דרכים להקנות לילדים הרגלים חדשים. היכולת הזו, לשמור על חלל מאורגן היא חשובה, משום שהיא מקנה לילדים תכונות עתידיות, והיא עשויה להשפיע על האופן שבו הם יסדרו ויארגנו את חייהם בעתיד. נכון, זה לא קל – אבל אפשרי.

בהצלחה.

נגישות