מה כדאי ללמוד? כך תבחרו את המקצוע שיכניס לכם כסף

אינספור מקצועות זמינים כיום, בפני צעירים שמתלבטים מה כדאי ללמוד. השיקולים שנכנסים לבחירה במקצוע כזה לעתיד, רבים ומגוונים. אין ספק, שאחד הבולטים שבשיקולים אלה, הוא רמת ההכנסה שאפשרית בעבודה באותו מקצוע. אם כך, איך בוחרים מקצוע, בדגש על ההיבט הכספי? אלה כמה תובנות ושיקולים שעשויים לסייע:

לבדוק טבלאות שכר

אחד הצעדים הראשונים ביותר שאפשר לעשות לשם סינון מקצועות והיכרות עם השוק, הוא לברר את רמות השכר שאופייניות למקצועות השונים, שנמצאים אצלכם על הפרק. אתם יכולים לבדוק טבלאות שכר ושם תראו בקלות, אילו מקצועות רווחיים יותר ואילו פחות. החיסרון הגדול, הוא שלרוב מבחר המקצועות שמוצג בטבלאות השכר מצומצם ובדרך כלל ממוקד בתחום משנה אחד, בעיקר הייטק.

הייטק

כשמדברים על מקצועות מכניסים, אין ספק שאחד התחומים הראשונים שיעלו בשיחה יהיה "הייטק". ואכן, מדובר באוסף מקצועות רחב, שקיים מזה שנים רבות ובולט בעקביות ברמות שכר גבוהות יחסית.

מה כדאי ללמוד

האם יש עתיד?

לא נראה שעולם ההייטק יעלם מחר או מחרתיים. מצד שני, אפילו בתחום בטוח לכאורה כזה, המקצועות שכלולים בו בפני עצמם, לא "בטוחים" בכלל. למעשה, ישנו שינוי טכנולוגי מתמיד ומהיר יחסית. עקב כך, ייתכן מאוד שמה שלמדתם בלימודים ממושכים בתחום טכני נקודתי, כבר לא יהיה רלבנטי כשתגיעו לשוק! משמע – זה עשוי שלא להכניס כסף וזה במקביל לכך שהוצאתם כסף על הלימודים וגם שתצטרכו להוציא כסף על התעדכנות מקצועית. כמה הרווחנו עד כאן? מישהו סופר? זה יוצא בערך אפס.

כמה עבודה יש בזה?

שכר גבוה זה נחמד, אבל כמה עבודה יש באותו מקצוע? יועץ לרכישת רולס רויסים לאלפיון העליון, בטח מקבל לא מעט לשעה. כמה לקוחות יהיו לו בחודש, זה כבר עניין אחר. תאמרו "אבל השכר יהיה שווה את זה!". אולי כן ואולי לא. וטרינריה למשל, הוא מקצוע מכובד, מכניס, עם ערך מוסף וסיפוק רב. מצד שני, עקב התחרות העזה וסיבות נוספות ומעבר ללימודים התובעניים, לא קל למצוא בו עבודה ולהתפרנס ממנו.

יכניס כסף – איך?

מבחינת הכנסות במקצוע מוגדר, ישנו גם השיקול של אופן העבודה בו. כשכיר? כעצמאי? כיועץ? כל אחד מהם, עשוי להיות שונה למדי מבחינת גובה הכנסות, תדירותן, הוצאות נלוות ועוד.

יכניס כסף – מתי?

הכנסות – בשכר או בתשלום לעצמאי, מושפעות לא רק מהמקצוע עצמו. משקל כבד מאוד בנושא זה, יש לוותק, ניסיון מצטבר, היבטי קידום, משרות ניהול ועוד.

לסיכום

בחירת מקצוע, איננה עניין פשוט של זיהוי המקצוע המכניס ביותר ו"ללכת על זה". כפי שהראינו, רמת השכר איננה השיקול הכספי היחיד. כמו כן, כסף זה לא הכול בחיים וחשוב לזכור, שגם בהייטק, רבים עוזבים פשוט מאחר שזה שוחק ומשעמם אותם. כך שיש חשיבות גדולה, לבחירת מקצוע שמוצא חן בעיניכם ולא רק מקצוע שבו "עושים כסף".

נגישות