ליחה אצל ילדים: דרכי טיפול שיעזרו להם בקלות

כשאנו מרגישים שיש לנו ליחה או כשאנו משתעלים ונאבקים עם נוזל סמיך שיוצא אל הממחטה: אנו מרגישים כבדים ומוטרדים. אבל ליחה היא נוזל שמטרתו לנקות את הגוף מחומרים עודפים המצטברים בו, כמו נוזלים מיותרים, חלקיקים, מזהמים וכולי. מטרתם של  שיעול וליחה היא לנקות את המערכת החיסונית ולהוציא מהגוף שומן עודף. אבל מה עושים כשהילד שלנו סובל משיעול כרוני מלווה בליחה? במקרים כאלה חשוב להכיר מספר דרכי טיפול שיעזרו לו להפטר מהמצב המעיק.

מדוע אנו מפתחים ליחה בגוף?

ליחה היא נוזל שמצטבר במערכת העיכול והריאות. יש ליחה שיוצאת באופן אוטומטי עם השיעול, אך לעיתים תמצאו את הילד שלהם נאבק עם גודש תקוע בגרון – מה שמוביל לבחילות, תחושת נפיחות וכבדות, גזים ואפילו צרידות. כדי לדעת איך להיפטר מליחה חשוב להמשיך ולקרוא על תזונה נכונה, תרופות סבתא, עיסויים ושאר שיטות עליהן נפרט כעת.

אז איך מונעים את המצב?

כדי לטפל בבעיה מסוג זה, יש לאזן את התפריט ולדאוג לשינוי התזונה. כדי שהילד שלכם יוכל להפחית כמויות ליחה, חשוב לשלב בתפריט היומי מזונות קלים לעיכול במקום מזונות שומניים. שימו לב כי הילד לא אוכל בשעות הלילה: מה שמגביר שיעולים. הפרידו בין חלבון ופחמימות ושלבו בתפריט דגים, חזה הודו, שעועית ועדשים, כוסמת וקינואה, תפוחים ירוקים, כרישה וכולי בתפריט היומי. שילוב של מזון קליל בארוחות ישפר את תפקוד מערכת העיכול. נסו למנוע אכילת מזונות קרים כמו גלידות או מזון נא, והגישו מזון חמים או בטמפרטורת החדר.

תרופות סבתא נגד ליחה

רבים שסובלים משיעול וליחה מחפשים את התרופות הטבעיות או תרופות הסבתא. תרופות סבתא לא בהכרח יפתרו את הבעיה, אבל הן עשויות לסייע ולהביא להקלה משמעותית במצב.

עיסוי בית החזה

אחת הדרכים לטפל בעודף ליחה היא באמצעות עיסוי של בית החזה עם שמן זית חמים. חממו מעט שמן זית בסיר ובדקו כי אינו רותח, אלא חמים. עם הנוזל החמים עסו את החזה בתנועות של מבפנים החוצה. לאחר מכן שמרו על חום בית החזה. גם את הפנים של הילד אפשר לעסות באזור האף, מתחת לעיניים ומעל הגבות.

אדי מים חמים

גם שאיפת אדי מים יכולה לעזור. מלאו סיר גדול במים וחממו אותו עד שיוציא אדים. תנו לילד או לילדה לשאוף את האדים לפתיחת הסינוסים ואמצעי הנשימה.

תה עם ג'ינג'ר

חליטת תה של ג'ינג'ר, לימון ודבש תוכל לסייע גם כן במניעת הצטברות ליחה. עוד אפשר להכין חליטות תה שמכילות תבלינים כמו ציפורן והל להקלה על גודש במערכות הנשימה.

סיוע וייעוץ מרופא משפחה ואנשי מקצוע בתחומי הרפואה המשלימה

אם המצב של שיעול וליחה נמשך והופך כרוני חשוב להתייעץ עם רופא המשפחה ולקבל טיפול תרופתי והפנייה לרופא מומחה בעת הצורך. לעיתים אפשר לאבחן בעיה כלשהי במערכת העיכול או הנשימה. מרבית התרופות שיציע לכם הרופא הן תרופות לשיעול שלא צריך עבורן מרשם רופא. לעיתים תוספי תזונה כמו פרוביוטיקה יכולים להקל על המצב או אנזימי עיכול שונים. חשוב להתייעץ עם רופא אך להיות מודעים לאפשרות של רשלנות רפואית באבחון דלקת ולכן לשקול במקרים מסוימים חוות דעת נוספת.

בין היתר תמצאו תרופות נגד שיעול על בסיס קודאין שדרוש עבורן מרשם רופא, או סירופים שיש בהם חומרים כמו דקסטרומטורפן. התייעצו עם המומחים, גם ברפואה הקונבנציונאלית וגם ברפואה המשלימה, כדי לנסות להקל על ליחה ולספק לילדכם איכות חיים טובה יותר.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות